6. ТРАДИЦИОНАЛНИ МЕЂУНАРОДНИ УСПОН НА ПЛАНИНУ РУЈ – 2015.

13.06.2015. одржан је 6. Традиционални међународни успон на Руј у организацији ПК „Руј 1706“ Бабушница и Туристичке организације општине Бабушница. Планинари ПК Рунолист из Јагодине су се одазвали а друштво су нам правили као и увек ђаци седмог разреда из школе Рада Миљковић. Кренули смо у 4:30 у суботу 13.јуна и пут нас је водио преко Ниша и Пирота а потом смо скренули за село Суково где почиње прелепи кањон реке Јерме који је прави драгуљ наше земље са својом нетакнутом природом. Ту смо направили паузу и посетили и Манастир Поганово а потом смо кренули ка Звоначкој бањи и селу Ракити где је био почетак стазе. Акција је отворена у 9:30 и чекало нас је укупно 24 километара за пешачење тога дана. Стаза се кретала најпре кроз шуму а потом су шуму замениле непрегледне планинске ливаде. Једини проблем нам је представљала велика влага и врућина али ни то није пореметило децу да уживају тога дана на планини. Тога дана попели смо два врха, Ракитски камен ( 1456м.н.в ) и Руј са својих 1706.м.н.в. На врху Руја који се иначе налази 200 м. унутар територије Бугарске дочекали су нас другари планинари из Бугарске који су кренули са Бугарске стране Руја и погранична полиција. После дружења са њима, сликања и уживања у пејзажима кренули смо назад за село Ракиту. Тамо су нам домаћини обезбедили ручак који се састојао од пасуља, чорбе од печурака и чувене Лужничке вурде а колико је био добар показује то што су деца тражила тањир више. Право задовољство је било видети децу како се брчкају у чистој планинској реци Јерми и како трче непрегледним травнатим пространствима Руја пуног осмеха отргнуту од наше компјутерско потрошачке свакодневнице. Хвала вам децо на дружењу! На крају морам да похвалим децу која су тога дана кренула ка 220 км далеком Рују. То су: Никола Стојанов из 7-3, Светлана Томић из 7-2,Ђорђе Димитријевић из 7-3, Илија Ивановић из 7-4 и Павле Ђорић из 7-4. Морам том списку да додам и Кристијана Азировића из 7-1 који је био оправдано спречен да тога дана ужива са нама. До следећег дружења!