Амбијенталном наставом до функционалног знања - Трећа амбијентална настава реализована 20.5.2017. у Бачини, на имању породице Максимовић

И ове године традиционално одржана је Амбијентална настава у породици Максимовић, у Бачини, за ученике трећег разреда ОШ“Рада Миљковић“ из Јагодине. Порука с којом су се разишли с друге Амбијенталне наставе до новог сусрета гласила је – Живети са сунцем и паметно користити његове благодети! Нови сусрет обележен је темом: - Природа нас храни – природа нас лечи! Програм активности обухватао је: часове на отвореном кроз све предмете: – Здравицу добродошлице (српски језик, народна традиција); упознавање сеоског дворишта, његова структура и намена: стамбени део, травњак, цвеће..., економски део, штала, домаће животиње – коњ, козе...; обилазак имања –култивисана животна заједница - органска производња хране: чишћење кромпира од бубе Златице и запрашивање лука пепелом; упознавање крмног биља и стицање знања о употреби у исхрани животиња и људи (припремање салате од цвета детелине); брање самониклих биљака здравих за људску исхрану (пепељуга, штир, коприва...); лековито биље у исхрани и лечењу: мајчина душица, матичњак, невен, гавез, камилица, кантарион, хајдучка трава...; стреличарство – обука у гађању луком и стрелом (стреличарски клуб из Крушевца); припремање хране на огњишту-печење хлеба у црепуљи и меса на жару; подсећање на Христову заповест – Љуби ближњег свог као себе самог и умилна песма (петнаести Псалм), захвалност Господу Богу на свим даровима пре почетка гозбе; трпеза пуна ђаконија припремљених од самониклих и гајених биљака, уживање у новим укусима (природа и друштво, чувари природе); инструменти – фрула и гитара (музичка култура); ликовна колонија под слоганом „Ала је леп овај свет!“ У јединственој учионици под ведрим небом одвијао се живот! На имању наших домаћина ученици су стицали знања и вештине о преживљавању у природи. Еколошко окружење је позитивно утицало на расположење и мотивацију за учење и међусобну сарадњу. Обуку ученика у коришћењу лука и стреле, као спортске дисциплине, извели су стреличари из Крушевца. Познавањем биљног света у окружењу отварају се врата здравом начину живота. Знање је највеће имање! – порука је са којом су се ученици разишли до новог сусрета. Реализацији учења у подстицајној средини, на отвореном, претходила је студиозна припрема учитеља, реализатора : Данијеле Милић и Весне Митровић. На часовима Амбијенталне наставе учествовали су: директор школе, Бобан Маровић, велики број ученика, родитеља и колега из Бачине, предшколци и васпитачи из Варварина и Ћићевца.